tr

Torbalar

Torbalar

Y.Y.P.E torbalar, yani yüksek yoğunluklu polietilen torbalar, şüphesiz dünyada kullanılan en yaygın plastik torbalardan birisidir. Kimyasal bileşimi, baştan sona çok doğrusal olan uzun düz molekül zincirlerine ve Y.Y.P.E polimerleri de minimal dallanmaya sahiptir. Bu yarı saydam ve hafif plastik torba, sıcaklık değişimleri ile suya ve buhara karşı yüksek bir dirence sahiptir. Ayrıca yüksek çekme mukavemetine sahip olan Y.Y.P.E torbalar, gıda işleme yönergelerini karşıladığı için Sağlık Bakanlığınca onaylıdır. Bu tür plastik torbalar, en çok bakkal ve marketlerde, şarküterilerde veya restoranlarda bulunur.

Y.Y.P.E. Torbaların Önemi

Gıda üretimi ve paketleme endüstrisinin bir parçası olanlar, uygun gıda ambalajının öneminin ve bunun nihai ürünler üzerindeki etkisinin zaten farkındadır. Gıda endüstrisinin dinamik doğası göz önüne alındığında, uyum sağlamak için süreçleri güncellemeye devam etmek çok önemlidir. Şirketlerin küreselleşmesiyle birlikte, gıda şirketlerinin ürünlerinin son tüketiciye ulaşana kadar, uygun ambalajlarda iyi bir şekilde korunmasını sağlamak için paketleme ekipmanlarına ve prosedürlerine ek bir odaklanma yapmaları gerekir. Ancak, doğru türde plastik torba satın almak için öncelikle her bir plastik torba türünü, dikkate değer özelliklerini ve kullanım kapsamını tanımaları şarttır.

Y.Y.P.E. Torbalar Nasıl Üretilir?

Y.Y.P.E. torbaların üretiminin ilk adımı, hammaddeyi çıkartmaktır. Y.Y.P.E. torbalar, şişirilmiş film ekstrüzyonu adı verilen bir işlemle yapılır. Polietilen topaklar eritilir, ince bir malzemeye üflenir ve torbalar halinde üretilir. Üretimde izlenen adımlar şu şekildedir:

  • Ham yağ ve gaz çıkarıldıktan sonra borular aracılığıyla bir rafineriye taşınır. Bu rafinerilerde petrol, farklı yoğunluklara ayrılarak plastik üretimi için doğru yağın seçilmesi sağlanır.
  • Doğru yağ seçildikten sonra, aşırı ısıtılır ve basınçlandırılır. Bu işlem, saf plastikten reçine topakları oluşturmak üzere birleştirilebilen saf polietilen zincirlerini izole eder.
  • Gerekli ürün tipi, yağa uygulanan ısı ve basınç miktarını belirler. Bu dalgalanan enerji miktarları, farklı yoğunluklarda plastik reçine topakları oluşturur. Örneğin, bir alışveriş torbası yapılmak isteniyorsa, yüksek yoğunluklu bir polietilen (Y.Y.P.E) oluşturmak gerekir.
  • Yüksek yoğunluktaki ham plastik topaklar, tekrar aşırı ısıtılır ve erimiş bir sıvı oluşturmak için basınçlandırılır, ardından hava aşağıdan pompalanır.
  • Bu işlem, erimiş plastiği uzun bir dikey koridordan geçen balon benzeri bir plastik filme dönüştürür.
  • Bu plastik balon yukarı doğru genişledikçe soğur ve plastiği ince film tabakaları halinde geren ve büken birçok silindirle temas eder.
  • Birkaç yüz metrelik bu levhalar tamamlandığında, daha sonra her biri 160 kg’a kadar çıkabilen iki ayrı silindire yuvarlanır.
  • Bu yoğunlaştırılmış plastik rulolar daha sonra baskı bölümüne taşınır.

Tek kullanımlık plastik poşetlerin çoğu, neredeyse tamamen saf polietilen moleküllerinden oluşur. Ancak, çoğu alışveriş merkezinden ve süpermarketten alınan plastik poşetlerin üzerinde genellikle bir çeşit renkli baskı vardır. Plastik poşetler gibi süper hassas ve hafif malzemelere baskı işlemine flekso baskı denir. Ancak kullanılan boyalara bağlı olarak, plastik poşetlere renkli baskı yapmak zehirli olabilir.

Plastik Torba Üretim Sürecinin Tamamlanması

Son adım, torbanın kenarlarını oluşturmak için iki basılı yaprağı birbirine bastırmakla başlar. Plastik daha sonra torbanın fiili kullanımına veya uygulamasına bağlı olarak en uygun boyut ve şekle sarılabilir ve kesilebilir. Burası, delikler gibi ek özelleştirmelerin eklenebileceği yerdir. Sürecin bu aşamasında üreticiler, torba üzerinde özel tasarımlar uygulayabilir. Örneğin, kolay açılması için meyve ve sebze reyonunda bulunan plastik poşetler gibi bir bölüm ekleyebilirler.